úvod - média - Reforma Společné zemědělské politiky EU po hlasování v EP: Na české zemědělství se valí pohroma, může přijít až o 13 miliard korun dotací ročně

Reforma Společné zemědělské politiky EU po hlasování v EP: Na české zemědělství se valí pohroma, může přijít až o 13 miliard korun dotací ročně

Tisková zpráva europoslanců Jana Březiny a Zuzany Roithové | KDU-ČSL, frakce Evropské lidové strany

Ze zprávy o nové zemědělské politice EU po roce 2013, kterou dnes schválil EP, se nepodařilo odstranit záměr zastropovat přímé platby zemědělcům. Dodatečný pozměňovací návrh českých europoslanců, k nimž se připojili i někteří kolegové z jiných států, tak bohužel nezískal většinovou podporu.


Zastropování dotací v praxi znamená, že bude stanoven limit na přímé dotace v závislosti na velikosti zemědělského podniku. ČR má s průměrnou výměrou farmy 85 ha (evropský průměr je cca 15 ha) největší zemědělské podniky v EU, takže na zastropování přímých plateb by tvrdě doplatila.

„Návrh na zastropování přímých plateb bohužel prošel před pár týdny v zemědělském výboru EP. Společně s dalšími českými europoslanci jsme se před závěrečným hlasováním na plénu pokusili zatáhnout za záchrannou brzdu, ale rozjetý vlak se bohužel nepodařilo zastavit", litují Březina s Roithovou.

"Zastropování přímých plateb by bylo pro české zemědělství pohromou. Naši zemědělci  by v případě nejčernějšího scénáře přišli  až o 13 miliard korun, což by mělo za následek oslabení jejich konkurenční pozice na trhu“, obávají se europoslanci Březina a Roithová. Výsledek dnešního hlasování podle nich nahrává zemědělcům ze starých členských států, pro něž jsou typické spíše menší farmy.

„Zastropování přímých plateb by bylo neoddiskutovatelnou diskriminací velkých farem. Vedlo by k tomu, že velké zemědělské podniky se budou i za cenu nárůstu byrokratické zátěže uměle štěpit, aby minimalizovaly finanční ztráty. Na umělé a vynucené drobení farem by pak v konečném důsledku doplatilo evropské zemědělství jako celek", uzavírají lidovečtí europoslanci.


Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP