úvod - média - Případ Landtová: Bouře ve sklenici vody

Případ Landtová: Bouře ve sklenici vody

Tisková zpráva

Mediální informace o hrozbě masového vyrovnávání slovenských důchodů z českého rozpočtu považuji za přehnané strašení hraničící s šířením poplašné zprávy.


Předně je třeba uvést, že rozsudek Soudního dvora nemá sám o sobě žádný finanční dopad. Z českého státního rozpočtu nepůjde slovenským důchodcům ani koruna. Soudní dvůr pouze vzkázal našemu Nejvyššímu správnímu soudu, že přiznání vyrovnávacího příspěvku k důchodu nesmí být podmíněno českým občanstvím a bydlištěm na území ČR. Vzhledem k tomu, že paní Landtová je českou občankou s bydlištěm na území ČR, nebude mít rozhodnutí Soudního dvora na její případ žádný vliv.

O případném dopadu rozsudku Soudního dvora na státní rozpočet lze pouze spekulovat do té doby, než o vyrovnávací příspěvek začnou žádat občané Slovenska s bydlištěm na Slovensku. To se zatím neděje. A troufám si tvrdit, že se to v nějakém větším měřítku ani dít nebude. Minimálně proto, že se jednotlivcům ze Slovenska jednoduše nevyplatí absolvovat zdlouhavé a nákladné správní řízení u České správy sociálního zabezpečení následované s vysokou pravděpodobností přezkumným  řízením u českých soudů.


Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP