úvod - média - Padá další překážka jednotného trhu: nákup ojetého automobilu v zahraničí bude snazší

Padá další překážka jednotného trhu: nákup ojetého automobilu v zahraničí bude snazší

Tisková zpráva | 16. 4. 2014

Evropský parlament dnes hlasuje o nařízení zjednodušujícím převod motorových vozidel registrovaných v jiném členském státě.


„Překážky spojené s převodem kupovaného ojetého automobilu do jiné členské země považuji za jedno z největších přetrvávajících narušení jednotného trhu“, uvádí k tomu europoslanec Březina, který dodává: „Registraci motorových vozidel pořízených v jiném členském státě ztěžují obtížné formality jako je povinnost podrobit tato vozidla doplňkovým technickým zkouškám, v rámci nichž má být posouzen jejich stav před registrací nebo provedena jejich identifikace“.

Zjednodušení těchto formalit bude podle Březiny znamenat zajištění volného pohybu motorových vozidel a snížení administrativní zátěže pro občany, podniky a orgány příslušné pro registraci vozidel. „Pořízení motorového vozidla registrovaného v jiném členském státě bude nově spojeno s možností uznání dokladů vydaných a technických prohlídek provedených v jiném členském státě. Ti, kdo kupují či prodávají ojetý vůz v zahraničí, tedy už nebudou povinni předkládat doklady o nové technické prohlídce, neboť technické prohlídky budou mezi členskými státy vzájemně uznávány“, vyzdvihuje přínosy nové legislativy Březina.

„K odstranění zdlouhavých administrativních formalit i nebezpečí vandalismu by napomohlo zavedení možnosti používat registrační značky jednotného vzhledu. Tato možnost by byla obzvláště přínosná pro občany, kteří se často stěhují z jednoho členského státu do jiného z osobních či pracovních důvodů, dále pro autopůjčovny, leasingové a dopravní společnosti a autobazary. Za první vlaštovku v tomto směru považuji možnost vybrat si barevný vzhled registrační značky vozidla pořízeného v jiném členském státě tak, že bude buď v barvách stanovených vnitrostátními právními předpisy, nebo v barvách EU“, uzavírá Březina.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP