úvod - média - komentáře - Čeští politici: Temelín nesmí posuzovat euroúředníci

Čeští politici: Temelín nesmí posuzovat euroúředníci

Právo | 5.10.2012

Testy evropských jaderných elektráren, k nimž Evropská unie přistoupila v reakci na havárii v japonské Fukušimě, ukázaly množství nedostatků. Výtky se týkají i českých elektráren v Temelíně a Dukovanech. Žádnou z evropských jaderných elektráren ale není třeba uzavřít, úroveň bezpečnosti je obecně vysoká, uvedla včera Evropská komise.

Téměř u všech je však podle ní třeba bezpečnost zlepšit. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ČR již nějakou dobu doporučená opatření realizuje.
Čeští politici včera tvrdě zkritizovali sdělení Evropské komise k zátěžovým testům jaderných elektráren, které přednesl evropský komisař pro energetiku Gunther Oettinger.
„Sdělení ukazuje, že se Komise snaží otázku jádra politizovat, a to je nepřípustné. Pravomoc posuzovat bezpečnost elektráren nemůže být přenášena na bruselské euroúředníky,“ řekl místopředseda evropského parlamentního výboru pro vědu, průmysl a energetiku Evžen Tošenovský (ODS).
Komise podle něj jedná pod tlakem Zelených. „Komise hledá pod tlakem Zelených důvody k likvidaci jádra a nejraději by nějakou elektrárnu demonstrativně zavřela,“ dodal Tošenovský.
K němu se přidal i europoslanec Jan Březina (bezpartijní). „Postup komisaře Oettingera zavání promyšleným a naplánovaným útokem na vytipované jaderné elektrárny, který může být předzvěstí frontálního tažení proti jaderné energetice jako takové,“ uvedl.
Testy zkoumaly, jak jsou elektrárny připraveny vypořádat se s extrémními případy, jako jsou ničivá zemětřesení či záplavy. Výsledky ukazují, že ne ve všech státech a u všech elektráren se uplatňují nejvyšší mezinárodní standardy a nejlepší osvědčené postupy. Komise zmínila, že celkové náklady spjaté s odstraněním nedostatků by mohly na reaktor dosahovat zhruba 30 až 200 miliónů eur. Celkem by tak mohly dosáhnout až 25 miliard eur.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP