úvod - média - komentáře - Poslanec Březina chce vybojovat zpět marmeládu

Poslanec Březina chce vybojovat zpět marmeládu

Mladá fronta DNES | 11.10.2012

PRAHA Europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina se chce bít za českou marmeládu, u Evropské komise hodlá prosadit výjimku. Tuzemské produkty z meruněk, jahod či borůvek by se tak déle nemusely nazývat jenom džemem. Slovo marmeláda je totiž vyhrazeno citrusovým výrobkům.

„Jsem připraven zahájit s Evropskou komisí jednání o udělení výjimky a vyzývám ke spolupráci na této iniciativě i ministerstvo zemědělství,“ uvedl včera Březina. Reagoval tak na neúspěšnou snahu společnosti Hamé, která chtěla získat pro své produkty statut takzvané zaručené tradiční speciality.Europoslanec se inspiroval v Rakousku

Podle Březiny však bylo úsilí potravinářské společnosti od začátku marné, jelikož by to bylo přímo v rozporu s evropskou směrnicí. Jako jedinou možnost vidí proto získání výjimky po vzoru sousedního Rakouska.

Také tamní politici zaspali a všechny rakouské produkty museli přejmenovat na džem. Nakonec se jim podařilo vyjednat povolení používat „marmeládu“ dodatečně. Na rozdíl od Česka měla však alpská republika výhodu v tom, že v době takzvaného „marmeládového sporu“ zastával post evropského komisaře pro zemědělství Rakušan Franz Fischler. „Takovou výhodu my nyní nemáme a naše pozice je tak o to těžší,“ dodal Březina.

Používání názvu marmeláda pouze pro citrusové výrobky má původ ve Velké Británii, kde si pod tímto pojmem představují pomerančovou pomazánku. Slovo přitom pochází z portugalštiny, marmelo je tamní výraz pro málo známé ovoce kdoule. Paradoxní pak je, že pomazánka z kdoulí se může nazývat pouze džem.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP