úvod - média - komentáře - Česko prohrálo spor o pomazánkové máslo. Je to tuk, rozhodl soud

Česko prohrálo spor o pomazánkové máslo. Je to tuk, rozhodl soud

18. 10. 2012 | ekonomika.idnes.cz

Česká republika definitivně prohrála dlouholetý spor o užívání názvu Pomazánkové máslo. Výrobci budou muset najít jiný název tradičního produktu. Evropský soudní dvůr rozhodl, že český výrobek nemůže mít v názvu máslo, protože má nízký obsah mléčného tuku.

V rámci Evropské unie smí mít název máslo jen výrobky, které obsahují přes 80 procent mléčného tuku.

Soudní dvůr v Lucemburku svým rozsudkem vyhověl žalobě Evropské komise proti České republice. Podle soudu Česko tím, že umožňuje uvádět na trh výrobek pod obchodním názvem "pomazánkové máslo", nesplnilo povinnost vyplývající pro něj z práva Evropské unie.

"Procesně už se s tím nedá nic dělat. Na obnovu řízení je šance, pouze pokud by se změnily podstatné okolnosti. Je otázka, jak tyto okolnosti prokázat," uvedl pro iDNES.cz europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina, který se problematice regionálních potravin na půdě EU věnuje dlouhodobě.

"Faktem je, že se pohybujeme na trhu EU, který má svá pravidla. Existují sice výjimky, ale problém je v jejich zdůvodnění. Asi jsme argumentačně soud nepřesvědčili," dodal Březina.

O tom, na co se pomazánkové máslo nyní přejmenuje, rozhodnou jeho jednotliví výrobci. Nastane tak obdobná situace, jako když EU zakázala označení "rum" pro tradiční český destilát. Likérky se poté shodly na novém označení Tuzemák. Unie minulý týden také definitivně zamítla možnost udělení výjimky Česku pro označení "marmeláda" (více čtěte zde).

Nastoupí Máslová pomazánka?

Podle čtenářů iDNES.cz by se mělo pomazánkové máslo přejmenovat na Máslovou pomazánku. V anketě vyhlášené minulý rok se na druhém místě umístilo označení Pomazánkové m@slo a na třetím Pomazánkový krém.

Pomazánkové máslo je podle českých norem mléčný výrobek ze zakysané smetany, obohacené sušeným mlékem nebo sušeným podmáslím, obsahující nejméně 31 % mléčného tuku a nejméně 42 % sušiny.

Podle evropské legislativy je "máslo" pouze výrobek s obsahem nejméně 80 % mléčného tuku, "třičtvrtětučné máslo" (60 – 62 %) a "polotučné máslo" (39 – 41 %).

Všechny ostatní výrobky mají mít označení "roztíratelný tuk" s udáním procenta tuku. Pomoci by tak mohla jenom unijní výjimka, kterou však komise zamítla.

"Rozsudek posuzujeme a je třeba jej respektovat, nicméně dosud nejsme přesvědčeni o správnosti postupu Evropské komise, která v minulosti zamítla zápis označení "pomazánkové máslo" na seznam výjimek, aniž by provedla řádný komitologický postup," okomentoval rozhodnutí soudu ministr zemědělství Petr Bendl.

Ministerstvo bude podle něj rovněž analyzovat, zda ještě nějaké možnosti pro další pokus o uznání názvu tohoto výrobku s více než třicetiletou tradicí existují.
Stížnost přišla ze Slovenska

Podle europoslance ČSSD Jiřího Havla nevadí název výrobku ani tak Evropské komisi jako spíš slovenským mlékařům. Tamní výrobci totiž na rozdíl od České republiky název změnili už před lety. Poté, co je Češi nenásledovali, si stěžovali v Bruselu.

"V Evropské unii je zásada, že pokud si nikdo nestěžuje, tak se tím úředník nezabývá. Pak však přišel podnět ze Slovenska, že oni to odstranili, a mají tak konkurenční nevýhodu," vysvětluje Havel.

Autor: Jan Nevyhoštěný

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP