úvod - média - komentáře - Konec pomazánkového másla. Evropský soud ho zarazil

Konec pomazánkového másla. Evropský soud ho zarazil

18. 10. 2012 | novinky.cz

Česko u Soudního dvora EU prohrálo letitý spor o pomazánkové máslo. Tímto způsobem není podle soudu tento český výrobek možné označovat. Důvodem je fakt, že neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy.

U lucemburského tribunálu Česko v roce 2010 zažalovala Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel. Podle nich ale výrazem „máslo“ je možné označovat pouze ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent.


Problém je v tom, že české předpisy jsou mnohem tolerantnější, neboť umožňují toto označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku.

Spotřebitelé jsou prý klamáni

„Tentokrát se jedná o ránu do vazu, rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V případě, že bychom je nerespektovali a označení pomazánkové máslo dál používali, hrozí nám pokuta v řádech miliónů eur,“ okomentoval rozsudek europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

Březina mimo jiné odmítá námitku komise, že označení „pomazánkové máslo“ klame spotřebitele. „Z provedených průzkumů vyplývá, že jak čeští spotřebitelé, tak třeba i slovenští nebo polští si pomazánkové máslo oblíbili a kupují si je právě kvůli jeho charakteristickým vlastnostem,“ dodal.

„Rozsudek posuzujeme a je třeba jej respektovat, nicméně dosud nejsme přesvědčeni o správnosti postupu Evropské komise, která v minulosti zamítla zápis označení ,pomazánkové máslo‘ na seznam výjimek, aniž by provedla řádný komitologický (konzultační) postup,“ sdělil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Přesto hodlá jeho úřad ještě hledat nějaký prostor pro další pokus o uznání názvu.

Neprošly ani marmelády

Češi se už dříve pokusili pro pomazánkové máslo vyjednat výjimku, kterou však komise zamítla. Praha neuspěla ani s žádostí o to, aby pomazánkové máslo dostalo označení zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi.

Z českého pohledu jde o druhý neúspěch v řadě v poslední době. Potravinářská společnost Hamé totiž neuspěla u Evropské komise s žádostí o zařazení „Marmelády meruňkové“, „Marmelády jahodové“ a „Marmelády linecké“ na seznam tradičních zaručených specialit EU. Název marmeláda se smí podle EU používat jen pro výrobky z citronů a pomerančů, vše ostatní je džem.

Novinky, ČTK

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP