úvod - média - komentáře - EP odložil aukci emisních povolenek

EP odložil aukci emisních povolenek

4.7.2013 | Právo

Evropský parlament včera schválil odložení aukce stovek milionů povolenek na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší. Evropská komise doufá, že se jejich částečným stažením podaří zvýšit jejich cenu a oživit stagnující trh.


Návrh podporovala i česká firma ČEZ. Zdůvodňovala to tím, že takový krok by stabilizoval hodnotu povolenek a umožnil by systému emisního obchodování plnit svou úlohu, tedy vést výrobce k investicím do technologií s nízkými emisemi CO2.

Cena povolenek navíc souvisí i s dostavbou Temelína. Dražší povolenky totiž automaticky zvyšují i cenu silové elektřiny na trhu, což by pro Temelín bylo výhodné. Levné povolenky jsou naopak výhodné pro uhelné elektrárny, které mají proti čistým zdrojům energie méně nákladný provoz.

Proti návrhu byli i někteří čeští europoslanci. „Trh s emisními povolenkami není životaschopný. Například v USA nic takového nemají, přesto snížili produkci CO2 a to podstatným způsobem,“ řekl Jan Březina.

„Od začátku jsem byl proti povolenkám. Komise se nyní rozhodla zvýšit jejich cenu netržním zásahem, tedy že část povolenek stáhne,“ řekl europoslanec Miroslav Ouzký (ODS).

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP