úvod - média - komentáře - Dva europoslanci za lidovce žádají, ať EU prověří Rusnokovu vládu

Dva europoslanci za lidovce žádají, ať EU prověří Rusnokovu vládu

17.7.2013 | Právo

Evropská komise musí urychleně prověřit, zda vznik české vlády bez podpory parlamentní většiny neodporuje unijním demokratickým hodnotám. Včera k tomu vyzval místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas a šéf jeho zahraničního výboru Elmar Brok.

„Evropská komise jako strážkyně smluv musí rychle prověřit, zda vytvoření vlády v ČR není narušením základních hodnot EU. Vláda, která nemá většinu v parlamentu, nepřispívá ke stabilitě Česka a představuje porušení principů Lisabonské smlouvy,“ uvedli ve svém prohlášení oba politici, kteří jsou členy nejsilnější parlamentní frakce, středopravé Evropské lidové strany (ELS).
„Každý se snaží nějakým způsobem zviditelnit. Já sám bych nezkoumal EU, protože se domnívám, že za ni odpovídá europarlament. Ústava ČR jasně říká, že prezident jmenuje předsedu vlády, aniž by stanovila podmínku, že tuto vládu musí předem schválit Sněmovna. Podle ústavy musí tato vláda do třiceti dnů požádat Sněmovnu o důvěru. Přál bych tedy místopředsedovi EP, aby dříve, než bude mluvit, se seznámil s Ústavou ČR,“ reagoval prezident Miloš Zeman.
„Je to do značné míry sólová akce,“ hodnotil akci Karase a Broka jejich kolega, europoslanec Jan Březina, který je jedním ze dvou českých členů ELS. Parlamentní klub ELS se totiž už minulý týden rozjel na prázdniny.

Klaus jim nevadil

Podle Březiny „zatím nelze říci, že v Česku byly porušeny evropské právní principy“. Prohlášení jeho kolegů tedy nelze srovnávat třeba s vystoupením Evropského parlamentu proti „omezování pravomocí ústavního soudu v jisté zemi“. To byl problém Maďarska.
Přesto je zásah europoslanců vážný, protože pokud je některý člen EU podezříván z narušení základních hodnot, přináší to nemalé politické problémy. Na žádost o bližší vysvětlení tohoto kroku však místopředsedův mluvčí Daniel Köster včera Právu jen sdělil: „Othmar Karas si k tomu nepřeje dnes dát žádný rozhovor. Vysvětlení najdete v prohlášení.“ Kancelář E. Broka sdělila, že politik je v USA a nemůže se vyjádřit.
Köster se odmítl vyjádřit i k otázce, proč zástupci ELS nyní kritizují vytváření vlády v ČR, a přitom nijak nereagovali před šesti lety, kdy bývalý prezident Václav Klaus udržoval čtyři měsíce u moci Topolánkovu vládu, která neměla důvěru parlamentu.
Mluvčí jen tvrdil, že prohlášení není motivováno stranicko-politicky, protože místopředseda parlamentu kritizoval i maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož strana je členem ELS.

Vliv médií, nebo intrika z Česka?

Do politického sporu v Česku přitom vstupují představitelé parlamentní frakce, v níž je zastoupena jen jedna ze stran bývalé vládní koalice, a to slabě. Členem ELS je TOP 09, ale teprve od roku 2011, takže se neúčastnila evropských voleb, které se konaly o dva roky dříve. Právě po těchto volbách z ELS odešli čeští občanští demokraté, aby spolu s britskými a polskými europoslanci vytvořili slabou konzervativní frakci.
Podle Březiny mohlo být Karasovo a Brokovo vystoupení podníceno informacemi z médií. Zejména v německém a rakouském tisku se během posledních dní objevila řada výtek k formování vlády v ČR. V rakouském Kleine Zeitung přirovnal exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vývoj v uchopení moci nacisty v Německu a k únoru 1948 v Československu.
Schwarzenberg dával včera najevo, že podle něj je takovýto postup europarlamentu běžný. „To se stává teď módou. Jednou šetří Maďary, teď jsme přišli na řadu my, tak co. Europoslanci musejí prokázat, že dbají o demokracii a právní stát, na což mají plné právo,“ řekl Právu a dodal: „Neočekávám, že by to nějak ohrozilo existenci Rusnokovy vlády.“
Předseda KSČM Vojtěch Filip neskrýval podezření, že právě exministr za akcí stojí. „Je trapné, že si Karel Schwarzenberg šel poplakat svým kolegům na ramínko a je ještě trapnější, že ti to udělali,“ řekl Právu.
Ostře na krok europoslanců zareagoval první místopředseda ČSSD Michal Hašek. „Myslím, že jde o první plody jedovatých slin a plivanců bývalých vládních a koaličních představitelů, kteří neustáli ztrátu exekutivního postavení a nyní jako žalobníčci očerňují ČR, přičemž jim vůbec nedochází, že sami nesou odpovědnost za nynější morální, politickou a ekonomickou krizi země,“ sdělil Hašek Právu.
Europoslanec za ČSSD Richard Falbr označil požadavek Karase a Broka za naprosto nesmyslný. „Prezident Zeman postupuje v souladu s ústavou, i když neortodoxně. EU nemá žádný důvod na iniciativu těchto dvou poslanců reagovat,“ uvedl.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP