úvod - média - komentáře - Končí zlaté časy cigaretového mámení, EU tvrdě reguluje

Končí zlaté časy cigaretového mámení, EU tvrdě reguluje

9.10.2013 | Mladá fronta DNES    Strana 8    Ekonomika

Kateřina Koubová - Mnohamiliardový tabákový byznys včera Evropa klepla přes prsty s cílem odradit mladé od kouření. Europoslanci schválili směrnici, která výrobcům cigaret zásadně ztíží podnikání.
PRAHA V klíčovém hlasování včera Evropský parlament rozhodl o velké regulaci cigaret a tabáku. Zruší všechny lákavé příchutě od vanilky po mentol. Zavede stejné krabičky a ty odshora dolů polepí otřesnými fotkami nemocí a zdravotním varováním. Značka cigaret bude jen na spodní straně, což pro výrobce znamená nové náklady.

Je to zatím nejostřejší regulace jakéhokoliv průmyslu, a to prošla v mírnější podobě, než jak ji původně navrhovala Evropská komise. Ostré byly i debaty kolem a kvůli podezření z napojení na tabákový průmysl odstoupil loni ze své funkce maltský eurokomisař, který se teď s Komisí soudí.

Česká vláda byla jednou z mála, které se hlasitě stavěly proti této regulaci a napadaly i její právní základ, ale bez úspěchu. Nenašly dostatečnou podporu u dalších zemí Evropské unie.

Zákaz mentolu odložen

Komise chtěla pokrýt 75 procent krabičky varováním, bude to jen 65 procent. Chtěla okamžitě zakázat mentolové a štíhlé cigarety, zákaz se odložil o osm let a „slimky“ přežily. Směrnici ještě musí s parlamentem posvětit evropské státy, ale ty s ní většinou souhlasí. Nově se bude domlouvat kompromis k regulaci elektronických cigaret. Dohoda je však pravděpodobná do konce roku, změny tedy přijdou už v roce 2015.

Včerejší rozprava před štrasburským hlasováním byla divoká, místy zábavná. „Ty obrázky mají jako mladé zastrašovat. A viděli jste, jaká teď nosí tetování?“ ptal se jeden francouzský europoslanec.

„Proč necháváme bez povšimnutí jiné škodlivé produkty na trhu?“ horlila proti regulaci zase polská poslankyně.

Devět českých europoslanců ODS bylo proti. Regulovali by, ale jinak. „O ochraně zdraví rozhodují podle smluv výhradně členské státy,“ míní Milan Cabrnoch. Na pomezí zůstal Jan Březina, europoslanec KDU-ČSL. Zdržel se zásadního hlasování, zvedl však ruku pro zmírnění zákazů. „Nemyslím si totiž, že regulací výroby lze problém škodlivých dopadů kouření vyřešit,“ míní Březina. Říká, že na uvolněné místo okamžitě přijdou nelegální výrobky a stát bude tratit. Ze spotřební daně na tabákové výrobky loni Česko vybralo 47 miliard korun, přes čtyři procenta rozpočtu.

Pro regulaci byli poslanci za ČSSD jako Pavel Poc či Richard Falbr, podobně jako europoslankyně za KDU-ČSL. „Já nesouhlasím s ‚prokuřáckým‘ postojem české vlády, který je navíc v rozporu s našimi mezinárodními závazky. Ve Světové zdravotnické organizaci jsme se totiž již zavázali k obdobným a i větším opatřením,“ vysvětluje Zuzana Roithová. Směrnici vidí jako stopku reklamním trikům cíleným na mladé. „Je mi líto, že o pouhých 25 hlasů neprošel návrh na zákaz ‚slim cigaret‘, u kterých hlavně mladé dívky podléhají dojmu, že kouří cosi méně nezdravého. Podobně jako cigarety s ovocnými či mentolovými příchutěmi však obsahují nikotin a ony si tak pěstují závislost na celý život,“ dodává Roithová, profesí lékařka.

Odrazující fotky zavedly na krabičky cigaret před nedávnem země, které jsou jinak považovány za liberální, jako Kanada nebo Austrálie. Okamžitě s tím se na trhu objevily i tabatěrky, do kterých si kuřáci cigarety přendávají, nebo takzvané rukávy (sleeves), které si na krabičky natahují. Podle hlavní zpravodajky zákona v Evropském parlamentu, britské europoslankyně labouristky Lindy McAvanové, v těchto zemích regulace zafungovala a kouřit začíná méně mladých.

Výrobci nesouhlasí. „Nyní neexistují exaktní informace o tom, jaký dopad má zvětšení varování na omezení kouření. Jde spíše o vědecky nepodložené spekulace,“ tvrdí Danica Siváková, ředitelka vnějších vztahů české pobočky Japan Tobacco International (JTI). Podle ní je zjištěno, že děti kouří pod vlivem svého okolí, a tak je úkolem politiků zaměřit se spíše na roli rodiny a společenskou atmosféru než provádět takto ostré zásahy do byznysu. Už jen to, že značka se octne v dolní třetině krabičky, znamená pro výrobce velké ztráty. Kromě obalů a jejich ochrany musí například změnit stojany ve všech trafikách. Firma Philip Morris spočetla, že opatření povede ke ztrátě práce až pro 175 tisíc lidí a ztrátám na příjmech států ve výši až pěti miliard eur.

Tyto argumenty vesměs používali i zástupci české vlády a prezident Miloš Zeman při své návštěvě v Bruselu. Nakolik jsou pravdivé, je těžké posoudit. Počet kuřáků totiž už nyní každoročně klesá. Část z nich přesedlala na elektronické cigarety. Z půl miliardy obyvatel EU třetina kouří a ročně jich 700 tisíc na následky zlozvyku zemře.
***
Další postup V příštích týdnech začne vyjednávání Evropského parlamentu s vládami, tedy Radou EU. A protože si neprotiřečí, směrnice může být dojednaná do konce roku. Jinak by hrozilo odložení až na rok 2015, protože příští rok budou evropské volby. Jakmile směrnici schválí Rada i Parlament, budou mít členské státy rok a půl na její vložení do svých zákonů. Celkem dva až tři roky se budou moci vyprodávat staré zásoby a dalších pět let ještě mentolky.

Evropský parlament Rozhodl o zpřísnění regulace tabákových produktů, aby odradil zejména mladé. Nová pravidla však nejsou tak přísná, jak původně navrhovala Evropská komise. Europoslanci například odmítli posuzovat elektronické cigarety jako lékařské produkty, což by omezilo jejich prodej.

Zásadní změny - každá cigaretová krabička bude na přední i zadní straně pokrytá shora ze 65 % kombinovaným zdravotním varováním s fotkou nemocí, které kouření vyvolává. Původně Komise navrhovala 75 %. Nyní jsou varování na krabičkách poloviční. - značka výrobce se octne na spodní straně krabičky, což zkomplikuje vystavení v trafikách. Všechny krabičky budou stejné. - zákaz používání odlehčujících a matoucích názvů cigaret jako lehké (light), jemné (mild) nebo nižší obsah dehtu (low tar) a zákaz žvýkacího tabáku (kromě Švédska, které má výjimku). - zákaz mentolových cigaret a dalších příchutí jako vanilka, jahody nebo káva do tří let, mentolky do roku 2022. - slim cigarety budou nadále v prodeji, jejich krabičky však budou velké kvůli varovným fotkám a budou obsahovat nejméně 20 ks.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP